Soccer

Leagues & TournamentsLocationsSignup
Sports Monster is excited to announce that Volo has acquired the Denver market!

Starting this Fall, all Sports Monster players will need to register through Volo's website (there will be no more Sport Monster leagues offered moving forward:

https://www.volosports.com/Denver

Volo will still offer competitive Soccer at Dick's Sporting Goods Park and competitive Basketball at Denver University.

All of your favorite sports are also offered including Flag Football, Kickball, Softball, Volleyball, and more!

Email denver@volosports.com for any questions or inquiries.

Thank you for playing with us for all of these years!

- Sports Monster Family.
Soccer Schedule

Summer 19 Wednesday 11v11 @ DSGP - (4 Divisions)

Wednesday, June 19

Byes
FC Ibitha, Goal Busters, Good Touch, Bad Touch, Haterade, Net Six and Chill, The Avengers, Washington Park Chiropractic, Crush, Gunners, Super Eagles
  Field 2 Field 3 Field 4
7:30 PM
 
  Knucklepuck [1]
vs
 
  The Legends [1]
8:30 PM
 
  Fire [1]
vs
 
  Snakehole Wanderers FC [8]
 
  Glory Days [1]
vs
 
  West Ham Sams [0]
West Ham no present,

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, June 26

Double Headers
Net Six and Chill, Shadowboxers, The Avengers, Washington Park Chiropractic
  Field 1 Field 2 Field 3 Field 4
6:30 PM
 
  The Legends [3]
vs
 
  Goal Busters [1]
7:30 PM
 
  Unsupervised Adults [1]
vs
 
  The Avengers [2]
Red card to player ,keeper Hugo, unsupervised adults team, abused language to the referees
 
  Glory Days [1]
vs
 
  Shadowboxers [1]
8:30 PM
 
  Fire [5]
vs
 
  Super Eagles [0]
 
  Crush [5]
vs
 
  West Ham Sams [0]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, July 3

Double Headers
Gunners, Haterade, The Legends
Byes
Goal Busters, Good Touch, Bad Touch, Teamo Sahbee, Shadowboxers, Crush, Snakehole Wanderers FC, West Ham Sams
  Field 14 Field 15 Field 18
6:30 PM
 
  FC Ibitha [2]
vs
 
  The Legends [1]
 
  Haterade [2]
vs
 
  Glory Days [1]
 
  Fire [1]
vs
 
  Gunners [3]
7:30 PM
 
  Gunners [1]
vs
 
  Super Eagles [4]
 
  Haterade [3]
vs
 
  The Avengers [0]
8:30 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, July 10

Double Headers
Crush, FC Ibitha, Goal Busters, Good Touch, Bad Touch, Super Eagles, Teamo Sahbee, The Avengers, Washington Park Chiropractic
Byes
Rainbow Kittens, The Legends, Gunners, West Ham Sams
  Field 13 Field 14 Field 15 Field 16
6:30 PM
 
  The Avengers [3]
vs
 
  Shadowboxers [4]
 
  Crush [5]
vs
 
  Fire [1]
7:30 PM
 
  FC Ibitha [2]
vs
 
  Teamo Sahbee [1]
 
  Crush [5]
vs
 
  Super Eagles [0]
8:30 PM
 
  Knucklepuck [2]
vs
 
  Haterade [0]
 
  Goal Busters [1]
vs
 
  Teamo Sahbee [0]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, July 17

Double Headers
FC Ibitha, Good Touch, Bad Touch, Gunners, Snakehole Wanderers FC, Super Eagles, West Ham Sams
  Field 1 Field 2 Field 3 Field 4
6:30 PM
 
  Snakehole Wanderers FC [2]
vs
 
  Fire [1]
 
  The Avengers [0]
vs
 
  Knucklepuck [2]
 
  Net Six and Chill [4]
vs
 
  Haterade [0]
 
  Goal Busters [0]
vs
 
  FC Ibitha [0]
7:30 PM
8:30 PM
 
  Super Eagles [3]
vs
 
  West Ham Sams [0]
The player Andre Altaly from Super Eagles was ejected for violent conduct.
 
  Gunners [1]
vs
 
  Crush [5]
9:30 PM
 
  Gunners [3]
vs
 
  West Ham Sams [1]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, July 24

Goal Busters forfeited to Rainbow Kittens.
Double Headers
Crush, Snakehole Wanderers FC, Teamo Sahbee, West Ham Sams
Byes
FC Ibitha, The Avengers, Washington Park Chiropractic, Super Eagles
  Field 1 Field 2 Field 3 Field 4
6:30 PM
 
  Crush [5]
vs
 
  Gunners [1]
 
  The Legends [1]
vs
 
  Teamo Sahbee [1]
7:30 PM
 
  Teamo Sahbee [2]
vs
 
  Goal Busters [3]
 
  Fire [4]
vs
 
  West Ham Sams [1]
8:30 PM
 
  Knucklepuck [2]
vs
 
  Shadowboxers [0]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, July 31

PLAYOFFS View Bracket
  Field 1 Field 2 Field 3
6:30 PM
 
  Teamo Sahbee [6]
vs
 
  Goal Busters [5]
 
  Shadowboxers [1]
vs
 
  Knucklepuck [4]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, August 7

PLAYOFFS View Bracket
  Field 16 Field 17 Field 2
6:30 PM
 
  Teamo Sahbee [4]
vs
 
  FC Ibitha [5]
7:00 PM
7:30 PM
 
  Super Eagles [0]
vs
 
  Fire [3]
 
  West Ham Sams [0]
vs
 
  Gunners [6]
8:00 PM
8:30 PM
 
  Fire [0]
vs
 
  Crush [3]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Tuesday, August 13

PLAYOFFS View Bracket
  Field 15
8:30 PM
 
  Glory Days [2]
vs
 
  Haterade [4]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Wednesday, August 14

PLAYOFFS View Bracket
  Field 13 Field 14
6:30 PM
7:30 PM
 
  The Avengers [3]
vs
 
  Haterade [2]
 
  Gunners [2]
vs
 
  Crush [1]
8:30 PM
 
  The Avengers [2]
vs
 
  Knucklepuck [1]

Visitor (first team) vs Home (second team)