Soccer

Leagues & TournamentsLocationsSignup
Sports Monster is excited to announce that Volo has acquired the Denver market!

Starting this Fall, all Sports Monster players will need to register through Volo's website (there will be no more Sport Monster leagues offered moving forward:

https://www.volosports.com/Denver

Save money now and sign up for your leagues by August 13th for early bird registration!

Volo will still offer competitive Soccer at Dick's Sporting Goods Park and competitive Basketball at Denver University.

All of your favorite sports are also offered including Flag Football, Kickball, Softball, Volleyball, and more!

Matt Varville will still be around as an Operations Manager. If you have any questions regarding the new change, feel free to email him at mattv@volosports.com.

Thank you for playing with us for all of these years!

- Sports Monster Family.
Soccer Schedule

Fall 19 Monday 11v11 Coed Rec Soccer @ Denver Christian/DSGP (2 Divisions)

Monday, August 19

MAYHEM FC forfeited to Lightning.
Byes
Bears Eat Beets, Herb's FC, Let's Get Messi, Mountain Beefs
  Field 1 (Main field) Field 2 (Softball field)
6:30 PM
 
  Prohibition [3]
vs
 
  Wolfpack F.C. [1]
6:45 PM
7:45 PM
 
  F.C. Dad Bod [1]
vs
 
  Kick in a Box [0]
8:45 PM
9:45 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, August 26

Byes
Brother's Bar, F.C. Dad Bod, Slackchester United, Totes Magotes
  Field 1 (Main field) Field 2 (Softball field)
6:30 PM
 
  Mountain Beefs [1]
vs
 
  Herb's FC [1]
6:45 PM
7:30 PM
 
  Kick in a Box [2]
vs
 
  Unicorns [3]
7:45 PM
8:45 PM
 
  Lightning [0]
vs
 
  Prohibition [3]
9:45 PM
 
  Bears Eat Beets [1]
vs
 
  MAYHEM FC [3]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, September 9

Byes
Hexagenia Limbata, Kick in a Box, Tequila Makes Us Stronger, Unicorns
  Field 1 (Main field) Field 2 (Softball field)
6:30 PM
 
  Brother's Bar [3]
vs
 
  Totes Magotes [4]
6:45 PM
 
  Bears Eat Beets [5]
vs
 
  Herb's FC [1]
7:30 PM
7:45 PM
 
  Let's Get Messi [1]
vs
 
  Prohibition [2]
8:45 PM
 
  MAYHEM FC [0]
vs
 
  Wolfpack F.C. [1]
9:45 PM
 
  Mountain Beefs [4]
vs
 
  Lightning [0]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, September 16

Double Headers
Bears Eat Beets, Herb's FC, Hexagenia Limbata, Let's Get Messi, Lightning, MAYHEM FC, Mountain Beefs, Unicorns
  Field 7 Field 9 Field 11 Field 12
6:30 PM
 
  Unicorns [3]
vs
 
  F.C. Dad Bod [1]
7:30 PM
 
  Herb's FC [2]
vs
 
  MAYHEM FC [3]
 
  Bears Eat Beets [4]
vs
 
  Lightning [2]
8:30 PM
 
  Brother's Bar [0]
vs
 
  Unicorns [5]
 
  MAYHEM FC [2]
vs
 
  Lightning [1]
 
  Prohibition [1]
vs
 
  Herb's FC [2]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, September 23

Double Headers
Brother's Bar, F.C. Dad Bod, Kick in a Box, Slackchester United, Tequila Makes Us Stronger, Totes Magotes
  Field 4 Field 5 Field 6 Field 12
6:30 PM
 
  Totes Magotes [0]
vs
 
  Unicorns [2]
 
  Kick in a Box [0]
vs
 
  Brother's Bar [2]
 
  Lightning [2]
vs
 
  Wolfpack F.C. [8]
7:30 PM
 
  Totes Magotes [0]
vs
 
  Kick in a Box [2]
 
  Prohibition [3]
vs
 
  MAYHEM FC [2]
8:30 PM
 
  Herb's FC [1]
vs
 
  Let's Get Messi [3]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, September 30

  Field 1 Field 2 Field 3
6:30 PM
 
  Bears Eat Beets [2]
vs
 
  Prohibition [1]
 
  Lightning [0]
vs
 
  Let's Get Messi [5]
 
  Herb's FC [2]
vs
 
  Wolfpack F.C. [1]
7:30 PM
 
  MAYHEM FC [1]
vs
 
  Mountain Beefs [4]
 
  Hexagenia Limbata [4]
vs
 
  Unicorns [4]
8:30 PM
 
  Totes Magotes [1]
vs
 
  F.C. Dad Bod [1]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, October 7

PLAYOFFS View Bracket
  Field 1 (Main field) Field 2 (Softball field)
6:30 PM
6:45 PM
 
  Brother's Bar [3]
vs
 
  F.C. Dad Bod [0]
7:30 PM
 
  Kick in a Box [1]
vs
 
  Unicorns [3]
7:45 PM
 
  Lightning [1]
vs
 
  Let's Get Messi [4]
8:45 PM
 
  Herb's FC [0]
vs
 
  Wolfpack F.C. [2]
9:45 PM
 
  Mountain Beefs [4]
vs
 
  Prohibition [1]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, October 14

PLAYOFFS View Bracket
  Field 8 Field 10
8:30 PM
 
  MAYHEM FC [0]
vs
 
  Bears Eat Beets [2]
9:30 PM
10:30 PM
 
  Brother's Bar [1]
vs
 
  Unicorns [2]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Monday, October 21

PLAYOFFS View Bracket
  Field 8
8:30 PM
 
  Unicorns [1]
vs
 
  Hexagenia Limbata [0]
9:30 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)